
Nouzové financování je potřeba na celém světě. Například americká centrální banka tiskne peníze jako o život. Kupuje spoustu amerických vládních dluhopisů, cenných papírů zajištěných hypotékami a nově i firemní dluhopisy.
Stejně vehementně znehodnocuje peníze i Evropská centrální banka a brzy se do toho pustí i ČNB nákupy dluhopisů za peníze, které si natiskla a ještě natiskne.
Úrokové sazby jsou skoro všude záporné, inflace bude ještě víc znehodnocovat papírové peníze.
Sečteno a podtrženo, změní se mnoho věcí. To vše hovoří pro zlato, tím spíš, že teď ve vlně spekulativních výprodejů zlevňuje
Zlatá houpačka
Cena zlata měla také divokou jízdu. Začalo to dumpingovým výprodejem na pokrytí ztrát na jiných trzích. Poté se zvýšila poptávka po bezpečných přístavech a způsobila zmatek na trhu s fyzickými kovy. Provize explodovaly, zatímco produkce zlata se v některých rafineriích a mincovnách zastavila. Fungující mincovny vyprodaly veškeré zásoby v rekordním čase a přijímají jen objednávky, stejně tak mnozí prodejci zlata.
„Březen přinesl v oboru nejintenzivnější týdny za 40 let,“ uvedl pro The Aden Forecast jeden z prodejců. „Největší poptávka byla po fyzickém zlatu. Poměr zlata k akciím vyskočil nad jeho 80měsíční klouzavý průměr a upřednostňoval zlato poprvé od jeho rekordních cen v roce 2011.“
Zlato je na cestě k maximům z roku 2011! A pokud by se zlato trochu déle udrželo nad 1700 dolary za unci, mohlo by být tohoto cíle dosaženo dřív, než si myslíme! Zlato bude dál volatilní, podle toho, jak se bude pandemie vyvíjet, ale je třeba se připravit na jeho hlavní nástup, jakmile bude příležitost.
„Zlato je nejsilnějším drahým kovem a v poslední době dosahuje na mnohaletá maxima. Dosáhlo rekordu proti stříbru a platině. A je v pozici, aby jeho cena stoupala několik let. V letošním roce se pravděpodobně budou častěji objevovat nestabilní pohyby, ale tím se nenechte neodradit,“ uzavírá výzkumná agentura.
(rek)