
Pravidlem bublin a jejich imploze je, že daný instrument vždy sestoupí alespoň k větší korekci, ke které došlo během vzestupného trendu, nazývaného také „před vrcholem“. V případě zlata tato velká korekce – neboli pre-peak – nastala během finanční krize v letech 2008-2009.
Zlato kleslo na vrchol této korekce/předvrcholu a úroveň 0,50 Fibonacciho retracementu (jinými slovy 50 % vzestupného trendu bubliny, pozn. aut.), jen něco málo nad tisícovku dolarů za unci. Kupující se pomalu vraceli k nákupu zlata a způsobili, že drahý kov vytvořil „zaoblené dno“, které jej nakonec v roce 2020 vyneslo na nová maxima, kdy dosáhl vrcholu nad hranicí dvou tisíc dolarů za unci.
Následovala krátká korekce, dokud válka na Ukrajině nevyústila v obnovení poptávky po zlatě, přičemž lesklý kov otestoval své historické maximum. To bylo odmítnuto, ale nový pokus se zdá být pravděpodobný.

Zlato vytvořilo něco, co vypadá jako formace „pohár a rukojeť“, kdy „B“ je dno poháru a „C“ je rukojeť. Obrazce „pohár a rukojeť“ se potvrdí, pokud zlato provede denní uzavření nad vrcholem „A“ na úrovni 2 078 dolarů.
Pokud se tento scénář naplní, můžeme poté vypočítat možné cíle. Jako minimum by zlato mělo dosáhnout cenového cíle kolem 2 328 dolarů za unci. Na základě plného poháru by cena mohla potenciálně dosáhnout projekce vzdálenosti mezi vrcholy „A“ a „C“ – tedy přibližně 2 578 dolarů.
Pokud se poptávka zhorší a zlato prorazí pod 1 673 dolarů (spodní část rukojeti), tento scénář „poháru a rukojeti“ je prolomen a bude se rozvíjet klesající trend. Nicméně vzhledem k tomu, že index relativní síly (RSI) nevykazuje žádnou divergenci, je býčí obraz podpořen.
PSALI JSME: Válka vyvolává strach z inflace. A touhu po zlatě
Kim Cramer Larsson
Autor je technický analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)