
Spojené arabské emiráty (SAE) po britských sankcích v roce 2022 dovezly 96,4 tuny ruského zlata. To je patnáctkrát víc než v roce 2021. Dalším velkým klientem je Švýcarsko. V roce 2022 dovezlo z Ruska 75 tun zlata v hodnotě 4,87 miliardy dolarů. V roce 2023 dovezlo zlato za asi 8,22 miliardy dolarů ze SAE, které ho nakupují převážně z Ruska.
Rusko, druhý největší producent zlata s 324,7 tuny hned za Čínou s 374 tunami, plánuje do roku 2026 těžbu zlata zvyšovat. S miliardami dolarů z ruského zlata se tak dál bude volně obchodovat.
PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?
„Rusko se vyhýbá asi 16 000 sankcím. Se zlatem se totiž dá obchodovat na burzách, lze si na něj půjčit měny k vypořádání transakcí a poté swapovat zpět do drahých kovů,“ konstatuje australský akademický web The Conversation.
Mnoho centrálních bank proto nakupuje zlato závratným tempem. V roce 2022 to bylo 1 136 tun. Jedna tuna stojí zhruba 65 milionů dolarů, což znamená, že v roce 2023 šlo do centrálních bank po celém světě dalších 110,6 miliardy dolarů ve zlatě.
„Rusko se připravovalo na válku a západní sankce od roku 2013 a podařilo se mu izolovat svou ekonomiku od finančních transakcí v amerických dolarech. Začátkem roku 2022 navázalo měnu na zlato v poměru 5 000 rublů za unci čistého zlata.
PSALI JSME: Převádí Rusko zlato přes zločinecké sítě?
Plánem bylo přesunout měnu z fixní hodnoty na zlatý standard, aby se rubl stal důvěryhodnou náhražkou zlata. Cena zlata však stoupá a klesá jako cokoli jiného. Což je důvod, proč Putinův cíl proměnit rubl v čisté zlato není geniální, ale zoufalý,“ dodává The Conversation.
Zatím ale globální sankce Rusko nevykolejily a podle Australanů je hlavní příčinou právě zlato, jehož vysoká cena k tomu přispívá. Aby však Putinův plán na ekonomickou odolnost Ruska prostřednictvím zlata fungoval, je třeba, aby zlato dál nabývalo na hodnotě a globální obchodní měnou nebyl americký dolar, nýbrž zlato.
PSALI JSME: Rusko přehodilo zlatou výhybku z Dubaje do Hongkongu
(rek)