
Na druhém místě skončilo zlato v eurech, a to růstem o 21,16 procenta.Třetím nejlepším hráčem bylo zlato v čínských juanech, ve kterých získalo 20,19 procenta.
V českých korunách to bylo podobné jako v japonských jenech, změna činila +17,76 procenta (v Japonsku +17,47 procenta).
Další působivé výkony předvedlo zlato v australských dolarech +19,11 procenta, v amerických dolarech +18,63 procenta, švýcarský frank vykázal 16,88 procenta zisku, britská libra 14,44 procenta.
Na rekordech přes 70 měn
Absolutní rekordy pokořila cena zlata v průběhu minulého roku ve většině měn, včetně těch nejvýznamnějších, jakými jsou britská libra, japonský jen, kanadský a australský dolar, indická rupie, jihoafrický rand a mnoho dalších.
Po Novém roce ovšem rostla cena zlata dál a už 2. ledna se dolarový zisk zlata přehoupl přes 19 procent na 244,90 dolaru za unci, za poslední půlrok o 111 dolarů. Od roku 2000 zlato zdražilo o 431,31 procenta neboli o 1241,30 dolaru za unci (31,1 gramu).
Sezónní vlivy
Kromě této statistiky zveřejnily Kitco News i zvyklosti na trhu se zlatem. Zlatu se obvykle daří v období vysoké nejistoty, měnícího se inflačního prostředí a během znehodnocování měny. Přesto je obtížné předvídat pohyb ceny tohoto kovu, protože ji silně ovlivňuje nálada na trzích.
Na trhu se zlatem ale existují sezónní období. „Historicky nejsilnějším měsícem je září. Mnoho západních klenotníků v té době začíná zvyšovat své zásoby zlata, aby se připravili na svátky. Dalším nejsilnějším měsícem je leden, který tradičně vládne silným nákupům v asijských zemích před lunárním Novým rokem. Nejhorší měsíce jsou historicky březen, duben a pak červen,“ uvádí server.
(rek)