
V období od dubna do června byla většina tradičních ukazatelů spotřebitelského nákupu zlata pozitivní. Slitky a mince – kategorie fyzických zlatých produktů, které v drtivé většině nakupují drobní investoři – zaznamenaly již čtvrté čtvrtletí po sobě meziroční nárůst, když za tři měsíce bylo nakoupeno 243,8 tuny.
Ve stejném období spotřebitelé celosvětově nakoupili zlaté šperky o celkové hmotnosti 390,7 tuny, což je o 60 procent více, než ve stejném čtvrtletí loňského roku. Louise Streetová, hlavní analytička trhů ve WGC, k tomu uvedla: „S pokračujícím oživením světové ekonomiky nás povzbudil návrat spotřebitelské poptávky, která meziročně výrazně vzrostla u šperků.“
Zatímco spotřebitelé i drobní investoři opět nakupovali, institucionální investoři byli méně konzistentní. Ve druhém čtvrtletí došlo pouze k mírnému čistému přílivu 40,7 tuny do zlatých burzovně obchodovaných fondů (ETF) – finančních nástrojů krytých fyzickým zlatem, jejichž „výkyvy“ jsou často řízeny institucionálními kupci.
PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk
Centrální banky pokračovaly v nákupu zlata po celé druhé čtvrtletí. Celosvětové zlaté rezervy v jejich trezorech se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily o 199,9 tuny. Centrální banky budou podle WGC i ve zbytku roku pravděpodobně pokračovat v čistém nákupu zlata ve stejném nebo vyšším tempu než loni a dodávky zlata by se letos měly ve srovnání s předchozím rokem mírně zvýšit.
Při pohledu do budoucna WGC dále odhaduje, že poptávka po špercích by se mohla v tomto roce pohybovat v rozmezí 1 600 až 1 800 tun, což je výrazně nad úrovní roku 2020, ale pod jejím pětiletým průměrem. Investiční poptávka by se měla pohybovat v rozmezí 1 250 až 1 400 tun, což je o něco méně než loni, ale v souladu s desetiletým průměrem.
„S investicemi je to složitější,“ citoval hlavní analytičku Louise Streetovou deník Times of Oman: „Při pohledu do budoucna očekáváme po zbytek roku pokračující zlepšování spotřebitelských prvků poptávky. A přestože ETF s největší pravděpodobností nezopakují rekordní loňskou výkonnost, potřeba účinného zajištění proti riziku a pokračující prostředí nízkých sazeb podporují náš názor, že investoři budou po zbytek roku přidávat zlato do svých strategických alokací.“
PSALI JSME: Ve zlatém vlaku byste vždy měli mír rezervované místo
(luk)