
Charles Day, poradce pro soukromé bohatství a hlavní manažer portfolia v UBS Wealth Management, v rozhovoru pro Business Insider řekl: „Myslím, že se zlatá jízda pozastavila. Ale pokud jde o diverzifikaci, se vším, co se děje, malá alokace až do 10 % není v tuto chvíli špatným krokem.“
„Myslím, že stále na to existuje prostor,“ dodal Day, který loni nakupoval zlato zhruba po deseti letech, kdy byla cena pod 1600 dolarů za unci.
Minulý měsíc zlato poprvé v historii překonalo 2000 dolarů, když 6. srpna dosáhlo historického maxima 2063,68 dolaru. Rally se ale za poslední měsíc zpomalila, přesto letošní zisk dosahuje stále úctyhodných 24 %.
Dnes o zlatu nepochybuje
Podle Daye je zlato stále dobrým zajištěním proti slabému dolaru. „S úrokovými sazbami tam, kde jsou, s dolarem tam, kde je, a s trhy, kde jsou, to může být dobré zajištění.“
Slabší dolar obvykle cenu zlata podporuje. Důvodem je to, že pro neamerické investory zlevňuje nákup drahých kovů, které jsou kótovány v amerických dolarech. Navíc centrální banky po celém světě nalily miliardy dolarů, aby pomohly ekonomikám. To snižuje úrokové sazby a výnosy a zvyšuje cenu zlata.
„Až do konce loňského roku jsme přes deset let nekupovali zlato. Na konci loňského roku ale banka vložila do zlata 5 %,“ řekl Day. Uvážíme-li, jak obrovský majetek UBS spravuje (banka uvádí 928 miliard dolarů, americké zdroje hovoří o investicích za 1,4 bilionu dolaru), pak i pouhých 5 % je obrovské číslo!
Dayovy názory jsou podle Business Insideru v souladu s analytičkou obří britské banky Standard Chartered (má ve správě 720 miliard dolarů) Manpreetou Gillovou, která minulý měsíc prohlásila: „Myslíme si, že běh zlata kvůli nízkým úrokovým sazbám ještě úplně neskončil. Jedním z nejlepších vysvětlení, proč zlato v letošním roce prudce zdražilo, jsou chabé výnosy dluhopisů.“
(rek)