
Banka konstatuje, že zlato v současné době vzrostlo o 11 procent ze svého minima v polovině letošního března na 1 680 dolarů za unci, přičemž jeho nejnovější podpora pochází z poklesu reálných amerických úrokových sazeb, které jsou zpět pod -0,9 procenta.
Cena zlata je podle švýcarské banky v současné době spojena s inflací v USA a podporována klesajícími výnosy amerických státních dluhopisů. UBS tvrdí, že vzhledem k tomu, kde se reálné desetileté výnosy vládních bondů aktuálně pohybují, reálná hodnota jedné unce zlata představuje 1 870 dolarů.
Tento model UBS nicméně očekává, že slábnoucí inflační překvapení, vyšší výnosy amerických vládních dluhopisů a rostoucí počet očkování sníží (investorskou – pozn. aut.) nejistotu, zatímco se očekává, že dolar dosáhne vrcholu. UBS proto předpovídá, že do konce roku bude zlato oceněno na přibližně 1 600 dolarů za unci.
Síla zlata se dále rozšířila
Analytický tým další švýcarské banky, Credit Suisse, naopak uvádí, že „zlato pokračovalo v prosazování a vypuklo nad klíčové úrovně odporu, což naznačuje další taktickou sílu a potenciálně dokonce obnovení dlouhodobějšího trendu“. „Síla zlata se dále rozšířila a prolomila se nad 200denní průměr na 1845 dolarech,“ uvedli analytici banky.
Podle Karen Jonesové, vedoucí výzkumu technické analýzy FICC v německé Commerzbank, zlato uzavřelo klesající trend a chystá se překonat loňská maxima 2072 dolarů za unci. „Zaměřujeme se na maximum z listopadu 2020 a maximum v letošním roce,“ uvedla analytička.
Trh, pokud jde o cenu „žlutého kovu“, by podle ní měl i nadále udržovat tlak směrem vzhůru. „Z dlouhodobého hlediska věříme, že loňské maximum bude také překonáno,“ doplnila.
(luk)