
„Zlato bude dražší než dnes. Rád bych viděl atak na 2000 dolarů za troyskou unci, ale spíš to bude něco přes 1800 dolarů za unci. To se naposledy stalo v roce 2011, pak se cena propadla a vzápětí vyšplhala na 1920 dolarů a pak se vrátila zpět,“ připomněl v TV rozhovoru pro Investing News McEwen a dodal: „ A za tři čtyři roky bude unce za pět tisíc dolarů.“
Na otázku, jak k té ceně přišel, odpověděl: „Když se zlato v roce 1971 odpojilo od amerického dolaru, stála unce zlata jen asi 40 dolarů. A do konce dekády, počátkem 80. let, to bylo přes 800 dolarů. Takže ode dna na vrchol dvacetinásobek. Použijeme-li rok 2001 jako základ, to bylo 250 dolarů za unci, spočítáte lehce dvacetinásobek na 5000 dolarů,“ vysvětlil. „Je to jen matematika.“
Zlato se vzpamatuje rychle
Šéf společnosti U. S. Global Investors Frank Holmes, která spravuje majetek v hodnotě tři čtvrtě miliardy dolarů, se domnívá, že zlato bylo před jednáním Fedu (centrální banka USA) o zvýšení úrokových sazeb v depresi. „Ale okamžitě se vzpamatuje,“ řekl. „Je tu spousta obchodů s měnami, které v podstatě odsouvají stranou zlato, ale nakonec cena zlata vzkypí jako šampaňské,“ sdělil Holmes světu v Kitco News.
Holmes odcitoval nezávislý makroekonomický výzkum společnosti Bank Credit Analyst, který predikuje oslabení dolaru. „Nezáleží na tom, co Kudlow (nový šéf ekonomických poradců Donalda Trumpa) říká. Jako že se dolar zvedne a zlato padne. Ale až zavedou cla pro Čínu, tak ve skutečnosti dolar oslabí, což bude dobrý signál pro zlato,“ řekl Holmes.
Na přímou otázku moderátorky Kitco News, o kolik tedy zlato podraží, odpověděl, že dle jeho názoru během dvanácti měsíců cena stoupne na „patnáct stovek“ (dolarů za troyskou unci).
(rek)