
Andrew Lewer v něm píše, že setkání „představuje pro banku významné riziko pro její reputaci a může být v rozporu s uloženými sankcemi ze strany ministerstva financí“.
Pro magazín Business Matters ještě dodal ještě, že na Zerpu je uvaleno embargo americkým ministerstvem financí a Ortega Sanchez „není legitimním prezidentem“ Venezuelské centrální banky, protože jeho jmenování „nebylo ratifikováno Národním shromážděním“.
„Je zcela nevhodné, aby se vyšší úředníci Bank of England setkali s osobou, která byla kvůli korupci zařazena na seznam sankcí v USA. Jednání s takovou osobou by ohrozilo pověst Bank of England a vlády jako celku,“ protestuje Lewer.
Bank of England je druhým největším depozitářem zlata na světě a od osmdesátých let jsou v ní uloženy venezuelské zlaté rezervy. Oněch 14 tun venezuelského zlata v Londýně se považuje za poslední zbytek národního pokladu Venezuely, která ještě v roce 2011 měla v Bank of England uloženo 99 tun zlata.
Lewer není sám
Britský web City A.M. poslancovu výzvu doplňuje citací z dopisu venezuelské opozice guvernérovi Bank of England Marku Carneyovi ze dne 30. listopadu, v němž ho vyzývají, aby banka venezuelskou žádost o vydání zlata odmítla.
„Bezpochyby je záměrem Madura a jeho režimu ukrást prostředky, které oprávněně patří lidu, a to buď pro svůj osobní zisk, nebo pro financování dalšího potlačování lidu,“ stojí v dopise.
„Jižní Amerika není na vrcholu politické agendy ve Velké Británii, zvláště v současném období brexitu, ale považuji to za velmi vážnou záležitost a naléhavě vyzývám banku, aby své kroky plně zvážila,“ sdělil Lewer webu City A.M.
Většina zlata už zmizela
Je zřejmé, že Carney o převodu zlata diskutoval během summitu G20 v Argentině předminulý týden. Podle zdroje City A.M. bylo guvernérovi řečeno, že Venezuela má „zoufalý nedostatek hotovosti“ a existují obavy, zda Zerpa a Sanchez jsou legitimními zástupci země.
Britské ministerstvo financí i centrální banka odmítly situaci komentovat.
(rek)