
Agentura citovala dva z investorů, kteří se v Londýně zúčastnili jednání s Nebatim: Ministr jim řekl o plánech, které mají zajistit, aby se část zlata v hodnotě 250 až 350 miliard dolarů, které turecké domácnosti drží, dostala do „domácího spořicího systému“. Turecká vláda v posledním měsíci zintenzivnila veřejnou kampaň s cílem dostat zlato uložené v domácnostech do bank.
„O víkendu učiní (turecká vláda) oznámení o tom, jak přesvědčit lidi, aby se vzdali svých zlatých zásob – v Turecku je to obrovské množství,“ citovala agentura jednoho z investorů. „Chtějí, aby se toto zlato vrátilo zpět do bankovního systému, to jistě pomůže rozšířit měnovou základnu v tureckých lirách.“ Investoři uvedli, že Nebati neposkytl žádné další podrobnosti o tom, jak má tento systém fungovat.
PSALI JSME: Turecko chce klenotníkům zrekvírovat 20 tun zlata
Podle oficiálních údajů se roční inflace v Turecku v lednu vyšplhala na dvacetileté maximum 48,69 procenta. Turecká lira je od začátku letošního roku v podstatě stabilní po 44procentním poklesu v roce 2021. Loni v prosinci dosáhla rekordního minima vůči americkému dolaru, ale po oznámení programu na podporu lirových vkladů jejich ochranou proti znehodnocení se odrazila ode dna.
Turecko zavedlo v prosinci program, jehož cílem je povzbudit místní obyvatele, aby své úspory v cizí měně převedli na liry v rámci plánu ochrany vkladů. Turecký prezident, uvedla tamní média, Erdogan podporuje model založený na nižších výpůjčních nákladech, který podle něj podpoří výrobu, zaměstnanost a vývoz a nakonec také pomůže Turecku vyřešit jeho chronický problém se schodkem běžného účtu a přispěje ke stabilizaci liry.
PSALI JSME: Turecko za uložení zlata vyplatí úroky
(luk)