Zlato (oz) / USD
2 865,41
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA vysávají zásoby zlata z celého světa

Silná americká poptávka vysává zlato z jiných zemí, uvedla televize CNBC. Obchodníci se dle ní snaží nasyslit zlato, než se cla amerického prezidenta Donalda Trumpa rozjedou na plné obrátky.

Silná americká poptávka vysává zlato z jiných zemí. Nejvíc zlata dovážejí USA z Kanady. Ilustrační foto: iStock
Silná americká poptávka vysává zlato z jiných zemí. Nejvíc zlata dovážejí USA z Kanady. Ilustrační foto: iStock

Podle Světové rady pro zlato (WGC) bylo od prosince loňského roku do trezorů v New Yorku přepraveno víc než 600 tun zlata. Tolik zlata normálně do New Yorku nepatří, míní analytik WGC John Reade, tedy pokud nenastanou mimořádné okolnosti. A ty zřejmě nastaly.

Hrozba cel, které by mohly postihnout zlato, podnítila americké banky, investory a obchodníky k přesunu drahého kovu do sejfů Commodities Exchange Center a dalších trezorů v New Yorku, ačkoli by jinak k obchodování stačilo, kdyby bylo uloženo v Londýně.

„Existují však obavy, že cla uvalená na Kanadu a Mexiko dopadnou i na zlato,“ sdělila CNBC Nicky Shielsová, analytička švýcarské rafinerie vzácných kovů MKS Pamp.

PSALI JSME: Amerika šílí po zlatu. Ví něco, co my ne?

„Trump prohlásil, že plošná americká cla na dovoz z Mexika a Kanady budou zavedena, jakmile vyprší měsíční odklad. Investoři se navíc obávají, že cla vstoupí do hry také ve Spojeném království a Švýcarsku, které jsou velkými centry obchodu s fyzickým zlatem,“ dodala Shielsová.

„Největší obavou je, že by mohlo být zavedeno plošné clo na veškerý dovoz do USA, a že by se to mohlo týkat i zlata,“ souhlasí generální ředitel obchodní firmy Metals Focus Nikos Kavalis.

Podle poskytovatele online dat OEC World patří Kanada a Mexiko k největším vývozcům zlata do Spojených států. „USA dovážejí nejvíc zlata právě z Kanady, teprve potom následují Švýcarsko, Kolumbie, Mexiko a Jižní Afrika,“ přikyvuje Kavalis.

PSALI JSME: Londýnský trh se zlatem se otřásá

V amerických skladech je podle portálu BullionVault tolik zlata, že by to stačilo na poptávku amerických spotřebitelů za čtyři roky. K tomu podle údajů Geologické služby USA se v roce 2024 domácí produkce zlata odhaduje na 160 tun.

„Obchodníci se nyní domnívají, že i když Trump zítra uvalí i stoprocentní clo na dovoz zlata, s cenami to příliš nezahýbe, protože zlata je v amerických trezorech dost,“ usuzuje hlavní analytik BullionVault Adrian Ash.

„Ačkoli obvykle není naléhavá potřeba držet fyzické zlato, investoři musí mít jistotu, že se k němu dostanou, aniž to Trumpova cla naruší. Pokud se teď bojíte, že budete muset zaplatit dovozní clo, pak přirozeně nechcete mít své zlato v Londýně,“ dodává Reade z WGC. „Avšak obrovské luxování zlata narušilo dodavatelské řetězce.“

PSALI JSME: JPMorgan, HSBC a další velké banky stěhují v letadlech zlato za miliardy dolarů

„Komplikujícím faktorem je, že depozitáře burzy Comex z velké části kalkulují s kilovými cihlami, které jsou obvykle dostupné pouze ve vybraných regionech, jako je Čína, jihovýchodní Asie, Střední východ a Indie.

Kapacita rafinerií, jež cihly o váze jednoho kilogramu produkují, je omezená,“ tvrdí Reade. „Jak se najednou všichni pokoušeli získat kilogramové cihly a poslat je do New Yorku, přerušilo to ostatní toky zlata.“

Londýn, často označovaný jako terminálový trh pro zlato, to již postihlo. „Jak trh přesouval zásoby zlata ze soukromých londýnských trezorů do trezorů komoditní burzy, dostupnost zlata se v Londýně snížila,“ konstatuje Kavalis.

PSALI JSME: Velkým komerčním bankám dochází zlato

„Velkoobchodní zlaté cihly se tak stahují z Londýna do rafinérií po celém světě, kde je lze vyčistit a přetavit, protože standardní slitky skladované v Londýně jsou spíš 400uncové (12,5 kg) než kilové.“

Zásoby zlata v londýnských trezorech tak v lednu klesaly již třetí měsíc v řadě, upozorňuje CNBC. Také vývoz zlata ze Švýcarska do USA v lednu vzrostl na nejvyšší úroveň za nejméně 13 let, odkazuje agentura Reuters na data celních orgánů.

I Singapur expedoval do Spojených států víc zlata než normálně. Teprve únorová data odhalí, zda americká zlatá chobotnice má chapadla stále roztažená, nebo jestli své choutky již uspokojila.

PSALI JSME: I přes odliv je v Londýně stále nejvíc zlata na světě

(rek)

Další z kategorie Zlato