
„Ve srovnání s prvním pololetím zůstávají měsíční nákupy centrálních bank ve druhém pololetí nevýrazné. Rozsáhlé a sporadické nákupy, kterými se vyznačovala první polovina roku, do značné míry chyběly a místo toho jsme byli svědky pravidelnější, skromné akumulace od několika kupujících,“ uvedla Světová rada pro zlato.
Během října ohlásily prodeje tři centrální banky: Uzbekistán s osmi tunami a Turecko a Katar po dvou tunách. Převážnou většinu zlatých přírůstků během října měly na svědomí čtyři centrální banky. Největším kupcem byl Kazachstán, pravidelný odběratel zlata, který přidal téměř šest tun. Jeho zlaté rezervy tak dosáhly 403 tun, což je meziročně o 15 tun (4 %) více.
Druhým největším kupcem byla Indie, která přidala 3,8 tuny. Indické zlaté rezervy se nyní meziročně zvýšily o 71 tun, čímž země dosáhla nejvyššího ročního objemu nákupů od roku 2009 a její celkové zlaté rezervy se zvýšily na 748 tun.
PSALI JSME: Irsko se chce bránit inflaci zlatem
Ruské oficiální zlaté rezervy se během října zvýšily o tři tuny, čímž jeho zlaté rezervy dosáhly 2 302 tuny (21 % celkových rezerv). „Rusko v letošním roce dosud uskutečnilo řadu nákupů v objemu tří tun, které podle našeho názoru pravděpodobně souvisejí spíše s prodejem mincí než se strategickými nákupy,“ uvedla WGC.
Irsko v říjnu nakoupilo jednu tunu zlata, což byl vedle nákupu jedné tuny v září první přírůstek jeho zlatých rezerv od půltunového přírůstku v roce 2008. Celkové irské zlaté rezervy nyní činí osm tun (4 % celkových rezerv). „Nákupy Irska jsou obzvláště pozoruhodné vzhledem k tomu, že od roku 2010 převažují nákupy na rozvíjejících se trzích,“ upozornila Světová rada pro zlato.
Jak uvedla, objevily se také zprávy o říjnovém nákupu 3,2 tuny zlata mongolskou centrální bankou. „Aktuální údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF) za Mongolsko jsou k dispozici pouze do konce srpna, takže je třeba počkat na jejich potvrzení,“ sdělila k tomu organizace.
PSALI JSME: Mongolsko hlásí, že letos zatím nakoupilo 11 tun zlata, ale…
Podle nově zveřejněných údajů MMF singapurská centrální banka (Monetary Authority of Singapore) letos během května a června nakoupila 26 tun zlata. Jde o první nákup zlata Singapurem minimálně od roku 2000 a o další případ, kdy centrální banka vyspělého trhu letos nakoupila zlato.
„Navzdory nižší úrovni čistých nákupů v říjnu poptávka centrálních bank již pohodlně překonává celkovou roční hodnotu roku 2020. S blížícím se koncem roku je jasné jedno: Zájem o zlato byl letos značný. A poslední zveřejněné údaje MMF nám ukazují, že zlato již nenakupují pouze centrální banky rozvíjejících se trhů,“ uvedla Světová rada pro zlato.
„I když se domníváme, že centrální banky zůstanou čistými kupci i v listopadu a prosinci, přesnou výši je těžké předpovědět. V důsledku toho zachováváme naše současné celkové očekávání, že čisté nákupy za celý rok 2021 přesáhnou 450 tun,“ informovala rada s tím, že poptávku centrálních bank za letošní rok zhodnotí ve zprávě, která bude zveřejněna koncem ledna.
PSALI JSME: Rusko přidalo další tři tuny zlata do svých rezerv
(luk)