
Světové trhy si výrok předsedy Fedu Jerome Powella, že věří, „že měnová sazba je na vrcholu nebo blízko vrcholu pro tento cyklus a že bankéři diskutovali spíše o načasování snižování úrokových sazeb“, vysvětlily jako definitivní stopku pro vydělávání na dolaru a jeho deriváty, což americkou měnu pochopitelně oslabilo. I vůči české koruně.
Měnový výbor Fedu již potřetí v řadě hlasoval pro nezvyšování úrokových sazeb, tentokrát dokonce v poměru 12:0, což trhy přesvědčilo, že v březnu už začne proces snižování úrokových sazeb.
PSALI JSME: Útok zlata na 2 000 dolarů za unci byl odražen
„Trhy diskontují 14% šanci na snížení sazby o čtvrt procentního bodu v lednu, 85% šanci na stejné snížení sazeb v březnu a 73% šanci na snížení sazeb o půl procentního bodu na dubnovém zasedání měnového výboru,“ uvedl server globálního lídra v oblasti finančních technologií z Chicaga společnosti Barchart.
PSALI JSME: Deutsche Bank: Zlato bude mít obchodní potenciál nad 2 200 dolary za unci
Dolar za pouhý den po zasedání Fedu zlevnil o 40 haléřů a od začátku listopadu dokonce více než o korunu, což pro české zájemce o vzácný kov udrželo stabilní velkoobchodní cenu v přepočtu kolem 45 600 korun za unci, i když v dolarech dosáhla nad 2 045 USD za unci.
Oproti nejvyšší tuzemské ceně v letošním roce je nyní zlato o více než tisíc korun levnější než při letošních maximech na konci října nebo na začátku prosince, kdy cena unce zlata přeskočila 46 800 korun bez dopravy a marží.
PSALI JSME: Zlatý rekord padl, u spotové ceny to však jisté není
(rek)