
Dceřiná společnost Citigroup podle tohoto prohlášení od Venezuely drahocenný kov získala do svého zákonného vlastnictví na základě smlouvy, podle níž má venezuelská centrální banka v pravidelných intervalech odkupovat zpět části zlata v předem stanovených termínech.
Bankéři Citigroup podle serveru Mining.com již vedli rozhovory s úředníky amerického ministerstva financí, aby zjistili, jak pokračovat v naplňování dohody, která byla uzavřena s režimem Nicolase Madura ještě předtím, než USA na jeho vládu uvalily sankce, citovala agentura Bloomberg zdroj obeznámený s touto záležitostí. Ten ovšem tvrdí, že dotyčná smlouva zahrnuje zlato ve výši 1,1 miliardy dolarů.
To by mohlo znamenat, že Venezuela již část svého dluhu v objemu půl miliardy dolarů splatila. Je to ovšem jen dohad. Citigroup ve svém prohlášení neupřesňuje, jaká část z původní půjčky ve výši 1,6 miliardy dolarů je dosud nesplacená. Pouze uvedla, že venezuelská centrální banka by další zpětný nákup zlata měla podle smlouvy uskutečnit v březnu. Co se týká výše této splátky Citigroup ji popisuje jako „významnou“.
Mluvčí americké finanční skupiny Mark Costiglio prohlásil, že „Citi má vždy v úmyslu dodržovat zákony USA a jakýkoli platný režim sankcí“. Jedním dechem ale doplnil, že „Citi se domnívá, že je před tržním a úvěrovým rizikem souvisejícím s dohodou chráněna“.
(rek)