
Liew řekl, že chtěl být týmovým hráčem a vydělávat peníze v singapurské kanceláři banky, a tak začal dělat „spoof“ obchody tak, jak ho učili Cedric Chanu a James Vorley, kteří kvůli tomu stojí před soudem, jak Zlato.cz psalo již v pátek. Vorley a Chanu jsou souzeni za podvody a spiknutí a obviněni z několika falešných obchodních objednávek v letech 2008 až 2013.
„Viděl jsem to u pana Vorleye a pana Chanua,“ řekl před federálním soudem Liew, absolvent London School of Economics. Liew, který se přiznal k podvádění, spolupracuje s vládou výměnou za shovívavost. I když věděl, že manipulace s cenami není legální, prozradil, že spoofingové obchody jsou na trhu a mezi jeho spolupracovníky „tak běžné“, že usoudil, že je všechno v pořádku. Liew pak podrobně popsal jeden z obchodů směřovaných na zvýšení ceny zlata.
Vydal objednávku na prodej 15 futures kontraktů v hodnotě kolem 1,8 milionu dolarů, zatímco Vorley zadal objednávku na nákup 80 kontraktů, které by měly hodnotu zhruba 9,9 milionu dolarů. Když ceny stouply, Vorley zrušil svou nákupní objednávku a Liew provedl svůj prodejní kontrakt.
Podle Deutsche Bank bylo vše OK
Jak uvádí agentura Bloomberg, Vorley a Chanu tvrdí, že jejich kroky byly legální a že zrušení objednávek je přijatelnou blufovací strategií ve světě vysokofrekvenčního obchodování, kde počítače používají algoritmy k provádění masivních obchodů v milisekundách. „Kontrolní oddělení Deutsche Bank nezaznamenalo žádné pochybení,“ argumentovali obhájci.
Během křížového výslechu se obhájci snažili zdiskreditovat tvrzení, že Chanu a Vorley úmyslně rušili zadané obchody. Liew uznal, že to mohlo být i z nejrůznějších jiných důvodů, proč docházelo ke zrušení objednávek, včetně případů, kdy obchodník jde na oběd nebo do koupelny.
Liew přiznal, že nelegálně koordinoval obchody s přítelem Michaelem Chanuem, který obchodoval se zlatem v singapurské kanceláři jiné banky. Některé obchody byly dokonce na úkor jeho kolegů v Deutsche Bank.
Právě obchody s Chanuem zpočátku upoutaly pozornost federálních státních zástupců. Chanu totiž již dříve svědčil v procesu s obchodníkem švýcarské banky UBS Andre Flotronem a popsal, jak ho Flotron naučil spoof obchody. Flotron byl ale z procesních důvodů osvobozen.
Obhájci se samozřejmě snažili Liewovo svědectví znedůvěryhodnit. Tvrdili, že si i on sám musel být vědom, že jeho manipulace s cenami zlata nejsou legální. Například v chatu Liew Chanuovi například napsal: „Podle Dodda Franka mě asi vyhodí, ha, ha“.
V rámci finančních reforem Dodd-Frankův zákon postavil před deseti lety spoofing mimo legální pravidla.
(rek)