
Aktuální roční výnos sedmi procent v americké měně odpovídá dlouhodobému průměru výkonnosti zlata. Od roku 2000 pouze třikrát skončila cena zlata v záporných číslech, zatímco akciový trh to postihlo osmkrát, i když dynamika akciových trhů dokáže své ztráty smazávat rychleji než zlato, stejně rychle dokáže přívětivá čísla vygumovat.
Výnosy zlata ovšem neplatí pro každou měnu a v dolarovém vyjádření se týkají jen menší části naší planety. V některých zemích snižují výnosnost zlata daně, cla či jiné poplatky, svůj význam mají i „prémie“ místních obchodníků, ale jako klíčová se ukazuje síla či slabost dolaru vůči jiným měnám.
PSALI JSME: Rekordní cena zlata letos pro Česko neplatí
V nynější silné české koruně tak zlato zaznamenává i přes sedmiprocentní zdražení v dolarech meziroční ztrátu -1,47 procenta, ale protože koruna nebyla vždy takovým hrdinou jako dnes, ve dvouletém horizontu už je zlato v zisku 10,57 procenta.
To už vypadá dobře, ale z pohledu pěti let je to ještě lepší. Za tu dobu v naší měně zlato zdražilo o 50,38 procenta. Málokdo si totiž vzpomene, že přesně před pěti lety, v červnu 2018, stála unce zlata 28 367 korun a propadala až do září, kdy se prodávala za 26 120 korun. Šťastlivcům, kteří si tehdy zlato koupili, nezbývá než poblahopřát.
PSALI JSME: Silná koruna – levné zlato (ale jen pro Čechy)
Rudolf Marek