
„V dlouhodobém horizontu dosahují ceny zlata v mnoha zemích s rozvinutými trhy relativně podobných výnosů, přičemž rozdíl mezi cenou zlata v amerických dolarech a cenou zlata v jiných měnách se často vysvětluje kombinací inflace a úrokových diferenciálů,“ vysvětlil Eliseo.
Z hlediska výkonnosti zlato (v ceně v amerických dolarech, pozn. red.) od začátku roku překonalo americké akcie přibližně o 20 procent. Ceny zlata na začátku března vzrostly, protože konflikt na Ukrajině, zvýšené obavy z inflace a zpomalující se hospodářský růst společně znovu oživily poptávku po tomto důvěryhodném bezpečném přístavu.
Tyto události také podle manažera vedly k opětovnému přílivu peněz do globálních zlatých ETF fondů, jejichž držba žlutého kovu se letos po loňském pětiprocentním poklesu zvýšila více než o dvě procenta. Současně spekulanti na trhu s futures na zlato, jak uvedl server Firstlinks, více než zdvojnásobili své čisté dlouhé pozice.
Průměrné roční výnosy zlata v klíčových světových měnách od roku 2000 do konce letošního února podle Elisea ukazují, že nejvýhodnější nákupy žlutého kovu byly v librách šterlinků, kde zhodnocení dosáhlo 10,6 procenta. Následuje japonský jen (9,9 %), americký dolar (9,6 %), euro (9 %) a australský a kanadský dolar (oba shodně 8,6 %).
PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy
(luk)