
A stejné je to i se zlatem. Lidé se často ptají, zda cena zlata podléhá nějakým sezónním vlivům. Stručná odpověď je, že zlato má v průměru dobré výsledky jak v lednu, tak i na konci léta. Lednový efekt je ale statisticky nejsilnější.
Od roku 1971 mělo zlato v lednu průměrný výnos 1,79 procenta, což je téměř trojnásobek jeho dlouhodobého měsíčního průměru.
Kladné lednové výnosy za stejné období mělo zlato téměř v 60 procentech případů a od roku 2000 téměř v 70 procentech případů, uvádí studie marketingové organizace zlatého průmyslu World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.).
PSALI JSME: Zlato mělo nejlepší leden od roku 2015. Jaký bude únor?
Co za tím je? „Naše analýza vychází z toho, že lednová výkonnost zlata může souviset s rebalancí portfolia a také s možnou reakcí na sezónní oslabení reálných výnosů. Načasování se také shoduje s doplněním zásob zlata ve východní Asii před lunárním Novým rokem, což by rovněž mohlo hrát roli,“ uvádí WGC.
To samozřejmě neznamená, že cena zlata roste v každém lednu. Je několik let, kdy tomu tak nebylo, naposledy právě nedávno v letech 2021 a 2022. Roky s negativními výnosy v lednu se však obecně shodují s obdobími, kdy americký dolar posílil, a často výrazně. Takže, jak to bude dál?
„Fakta naznačují, že zlatu se v lednu obvykle daří dobře a vzhledem k tomu, že měnová politika americké centrální banky je nyní pozastavena, je nepravděpodobné, že by americký dolar – běžný protivítr zlata – výrazně vzrostl. Kromě sezónnosti ale existují další základní faktory, které mohou ovlivnit výkonnost zlata,“ připomíná studie WGC. A mnohé z těchto faktorů datum vůbec nezajímá.
PSALI JSME: V prosinci cena zlata většinou stoupá
(rek)