
Co se týče drobných zájemců o investice, ti chtějí především akcie, což je v USA dlouhodobou samozřejmostí. Někteří analytici varují, že jakmile americké ministerstvo financí začne distribuovat pandemické podpory americkým rodinám v průměru 1400 dolarů na osobu, chystají se, zejména ti mladší, část těchto peněz vložit právě do akcií. Vzhledem k tomu, že se jedná o desítky miliard dolarů, mohlo by to nafouknuté bubliny akcií nahustit ještě víc.
Otázkou dne tak je, zda akciová rizika nebudou až příliš vysoká, což by mohlo zlatu vrátit lesk. Nebo místo do zlata budou peníze dál putovat na dluhopisové trhy? Odpověď na tuto otázku má v moci americký dolar. Jeho síla či slabost o tom rozhodne.
Trumfy drží Fed
Sílu dolaru určí americká centrální banka (Fed) výší základních úrokových sazeb. Statutární ředitel společnosti Zlato David Marášek se domnívá, že možná už ve druhé půlce roku 2021 začne dolar posilovat, podobně jako tomu bylo v roce 2008 nebo stejně nelogicky v červenci 2014, kdy Fed začal otevřeně hovořit o zvyšování úrokových sazeb.
„Dolar pak posílil ze 20 na 26 korun, a to velmi rychle,“ upozorňuje Marášek. „Jak dolar, tak především zlato potom budou mít velmi silnou podporu. Skutečně bezpečných přístavů není mnoho.“
A také je tu další hráč na finanční scéně. Inflace. Jak v pondělí napsala agentura Bloomberg „role zlata jako zajištění proti inflaci pomáhá určitým způsobem podpořit jeho cenu“. Podle agentury je jasné, že společně s ekonomickým růstem poroste i inflace.
„Inflace tentokrát už skutečně přijde,“ souhlasí Marášek. „Všichni inflaci nyní bez hanby a strachu chtějí – s centrálními bankami v čele, a nebojí se i přestřelit vysoko nad současné inflační úrovně.“
A nejpevnější obranou proti inflaci pak už nebudou dluhopisy, jejichž výnosy zaostanou za inflací, nýbrž osvědčené zlato. A potom celé kolečko, jak to v ekonomice bývá, začne nanovo.
(rek)