
Hlavním důvodem zlatého vzestupu je podle agentury BNN Bloomberg další pokles dolaru, na což investoři regovali přesunem peněz do fondů zlata obchodovaných na burzách. „Silná dynamika (zlata) je z velké části způsobena slabostí amerického dolaru,“ potvrdil Benjamin Lu, analytik společnosti Phillip Futures ze Singapuru. „Holubice v americké měnové politice posílila přitažlivost vzácného kovu,“ dodal vzletně ohledně příčin oslabování dolaru.
Podle údajů sestavených společností Bloomberg se minulý týden podíly ve zlatem podložených fondech rozšířily o 6,3 tuny zlata poté, co minulý týden přidaly dokonce 7,2 tuny. Aktiva těchto burzovních fondů letos vzrostla o 14 procent.
„Zlato šplhá nahoru už tři týdny, zatímco dolar je nastaven na největší čtvrtletní ztrátu od prvního čtvrtletí roku 2018. Maximální dosažená cena 1515,87 dolaru za unci je nejvyšší od 1. listopadu. Zatím rekordní letošní ceny 1557,11 dolaru dosáhlo zlato v září,“ bilancuje BNN Bloomberg. Agentura to označila za zlaté překvapení.
Podle serveru DailyFX podpořila cenu zlata zpráva o leteckých náletech USA proti íránským milicím v Sýrii a Iráku, která vyplašila asijsko-pacifický region a stlačila dolů tamní akciové trhy. V Evropě a USA to ovšem nikoho zjevně nevylekalo.
Grafy nelžou
Poslední prognózy zlata jsou v době, kdy se obchodní napětí mezi USA a Čínou snižuje, kdy jsou globální akcie na rekordech a kdy se zlepšují i hospodářské vyhlídky, dál optimistické. Bankovní titán Citigroup například uvedl, že vidí zlato pozitivně, protože v roce 2020 existuje jen malá možnost zvýšení úrokových sazeb v USA.
Technické analýzy v podobě oscilátorů ukazují vzestupný trend žlutého kovu zahájený od roku 2016. Prognózy zatím žádný sestupný trend nenaznačují, spíše to vypadá na další dva roky růstu.
Lu z Phillip Futures oproti Citigroup nicméně očekává, že růst ceny zlata se v roce 2020 „značně zjemní“, protože se investoři obrátí k úročeným aktivům při rostoucích výnosech amerických dluhopisů a silném apetitu po rizikových aktivech. To by ovšem předpokládalo přinejmenším posílení dolaru, zatímco většina analýz predikuje opak.
(rek)