
Zlato se dostalo na historický rekord nejen v české koruně. Podle serveru zerohedge.com je aktuálně na rekordu celkem v 73 světových měnách. „Když zůstaneme u „korun“, tak se to týká například Norů a Švédů. Nejdražší v historii je zlato v jejich měnách také pro Rusy, Kanaďany, Australany nebo Novozélanďany,“ říká Marášek s tím, že v eurech je unce zlata od historického rekordu vzdálena o zhruba tři procenta.
Podle Davida Maráška ke vzrůstu ceny zlata, které za necelý rok posílilo na jedné unci o více než 300 dolarů, přispěly svými kroky centrální banky – především americká centrální banka (Fed) a Evropská centrální banka (ECB) strategií snižování úrokových sazeb a stimulací ekonomiky tištěním peněz. Navíc se Evropě a ve světě objevila naráz celá řada faktorů, díky nimž zlato začíná vypadat pro investory zajímavě.
K růstu ceny zlata přispěly i jeho nákupy samotnými centrálními bankami, připomíná Marášek více než 350 tun vzácného kovu, které do svých sejfů vloni centrální banky nakoupily. Mimo Ruska a Číny, které v posledních letech nakupují kontinuálně, se přidali velmi nečekaní kupci, především Maďarsko a Polsko. To letos doslova šokovalo trhy oznámením, že během první poloviny letošního roku nakoupilo dalších 100 tun zlata.
„Ve světě je dnes na 13 bilionů amerických dolarů ve vládních dluhopisech s negativním výnosem. To je pro finanční svět velmi nebezpečná situace,“ varuje Marášek. Investoři u zhruba třetiny vládních bondů se musejí smířit s tím, že budou platit za to, že své peníze půjčí. „Třeba v případě německých dluhopisů máte garantovanou ztrátu půl procenta ročně na dobu přes deset let, podobná situace je v Japonsku,“ doplňuje.
Velké zahraniční fondy, které podle Maráška v minulých letech zlato sledovaly s neskrývaným despektem, si začaly uvědomovat, že investičních aktiv, která by byla atraktivní, podhodnocená a současně nabízela ochranu i zhodnocení, je velmi málo. A že fyzické zlato je jedním z nich. „Zlato sice nenese žádný kladný výnos, ale nemůže mít ani záporný,“ uzavírá David Marášek.
(red)