
„Výnosy z amerických vládních dluhopisů opět klesly, na čemž vydělal japonský jen, švýcarský frank a zlato, které dosáhlo na nová maxima roku 2019. Dnes se však pozornost obrací k ekonomickým údajům v USA. Nečeká se jen na zasedání guvernérů americké centrální banky ohledně úrokových sazeb, ale klíčová zřejmě budou americká spotřebitelská data,“ komentuje současnou situaci FX Street.
Přibližně 70 procent americké ekonomiky je totiž poháněno spotřebiteli a maloobchodní tržby jsou proto klíčovým ukazatelem.
Generální ředitel společnosti DoubleLine Jeffrey Gundlach sází na zlato. „Jsem určitě pro dlouhé zlato,“ vzkázal Gundlach investorům. V odborné hantýrce to znamená přesvědčení, že cena zlata v dlouhodobém horizontu stále poroste. Gundlachův sučasný byznys je založen právě na očekávání, že dolar do konce roku oslabí.
A když dolar oslabuje, má zlato tendenci se zhodnocovat, protože je pro investory, kteří drží jiné měny, včetně české koruny, levnější. A Gundlachova teorie se naplňuje. Cena zlata již dosáhla tříměsíčního maxima, zatímco dolar klesl na 11týdenní minimum, neboť trhy stále víc sázejí na snížení úrokových sazeb a menší výnosnost dolaru.
Recese být může, ale nemusí
Gundlach, který bývá označovaný za dluhopisového krále, nyní vidí 40 až 45% šanci na recesi v příštích šesti měsících a 65% v příštím roce. Poukázal na několik ukazatelů, které blikají červeně: prudký růst amerického deficitu, který by v příští recesi mohl mít mnohem horší dopady, nebo na rozpětí mezi očekáváním spotřebitelské důvěry a současnou realitou.
Web televize CNBC zaujala Gundlachova slova, že rok 2019 je úplným opakem roku 2018, protože zlato, akcie, dluhopisy i bitcoin nejdou proti sobě, ale že letos naopak vydělává všechno. Gundlach, všeobecně uznávaný jako skvělý prognostik, dohlíží na 130 miliard dolarů aktiv spravovaných ve společnosti DoubleLine.
(rek)