
„Tento pád jen zvýšil zájem o skutečná aktiva,“ říká Nicky Shiels, tržní stratég švýcarské rafinerie vzácných kovů MKS Pamp, když poukazuje na nedávný prudký nárůst ceny zlata. „Ale z něčího neštěstí není žádné potěšení, protože šlo o skutečné ničení bohatství,“ řekl na adresu kryptoměnového pádu portálu BullionVault.
Analytik investiční banky JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou v době, kdy se bitcoin prodával za 68 tisíc dolarů, jásal nad možnou dlouhodobou cenou 146 tisíc dolarů, ale nyní říká, že by mohla klesnout na 13 tisíc. Jak se ukazuje, spálit se mohou i korporátní profesionálové.
PSALI JSME: Kryptoměnová burza FTX vyhlásila v USA bankrot, v EU musí zastavit činnost
„Je jasné, že kryptoměna nenajde domov v institucionální alokaci aktiv,“ cituje agentura Bloomberg Hani Redha, portfolio manažera Pinebridge Investments v Londýně. „Bylo období, kdy se o ní uvažovalo jako o potenciální třídě aktiv, kterou by měl mít každý investor ve své strategické alokaci aktiv, ale to už je úplně mimo mísu.“
Zatimco ze zhroucené kryptoburzy FTX zmizela nejméně jedna miliarda dolarů, cena zlata se usadila kolem 1 770 dolarů za troyskou unci a meziroční ztrátu tak snížila už jen na čtyři procenta. Na rozdíl od kryptoměny nemůže fyzické zlato kliknutím do počítače zmizet. Když na něm někdo prodělá, jiný vydělá.
PSALI JSME: Umíte si představit, že by zlato ztratilo přes polovinu hodnoty?
(rek)