Zlato (oz) / USD
2 774,62
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato odstartovalo druhou rallye

Zájemci o nákup zlata, kteří se obávají, že ceny jsou přemrštěné a investice by se nemusela vyplatit, se nemají čeho bát, tvrdí Dylan Smith z kanadské výzkumné agentury Rosenberg Research. Přestože jedna skupina jezdců hon na zlaté býky skončila, objevila se dle něj nová, která se teprve rozjíždí. A ta má hnát drahý kov tak dlouho, dokud jeho cena neprorazí magickou ohradu 3 000 dolarů za unci.

Nevím kdy, ale nebude trvat dlouho, než cena zlata překoná 3 000 dolarů za unci, říká Dylan Smith z kanadské výzkumné agentury Rosenberg Research. Zdroj: Rosenberg Research
Nevím kdy, ale nebude trvat dlouho, než cena zlata překoná 3 000 dolarů za unci, říká Dylan Smith z kanadské výzkumné agentury Rosenberg Research. Zdroj: Rosenberg Research

V rozhovoru pro Financial Post Smith analyzoval, že zlato je ve skutečnosti účastníkem dvou samostatných rallye, z nichž každá má své vlastní závodníky. Zatímco v té první rallye zlatu fandily hlavně centrální banky a rozvíjející se země, ve druhé, která teprve odstartovala, jsou to úrokové sazby v USA, zjednodušeně řečeno.

„Oživení v první části roku, kdy došlo ke 14% až 15% zdražení zlata, řídil Nový svět. Viděli jsme obrovskou poptávku centrálních bank, která stále existuje a dál podporuje vysoké ceny zlata.

Hodně poptávky přišlo z trhů, které se snaží zbavit dolaru. Z Turecka drceného inflací. Enormní růst příjmů měl i klíčový trh se šperky v Indii. To vše dalo skutečné, fundamentální důvody růstu ceny zlata,“ citují experta Kitco News.

PSALI JSME: Také Bank of America věří na 3 000 dolarů za unci

Smith dál uvedl, že jeho společnost Rosenberg Research již nějakou dobu drží cenový cíl 3 000 dolarů a víc za unci zlata a nevidí velké riziko v tom, že by to mohlo být jinak, protože přichází další a větší impuls. Ten má zlato zdražit o dalších 14 až 15 procent.

„Myslím, že jsme v minulém týdnu jsme viděli velký nárůst ceny zlata v důsledku snížení úrokové sazby v USA. To je něco, co jsme očekávali už nějakou dobu. Dlouho jsme říkali, že staromódní hybatelé zlata, americký dolar a americké úrokové sazby, ještě nehráli s míčem,“ řekl.

Smith změnu dokumentoval tím, že tradiční zlaté ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. aut.) za poslední tři měsíce už registrují změnu z čistého odlivu na čistý příliv investic. „Zatím jen o tři procenta, ale jde o to, že už to začalo.

To znamená, že jakmile si i standardní investoři začnou uvědomovat, že zlato je důležitou součástí portfolia v nejistějších ekonomických časech, bude to pro další pohyb zlata zásadní.“ Jako by chtěl říci, že až jim poteče do bot, dají za zlato cokoli.

PSALI JSME: ETF se teprve chystají vstoupit do boje (o zlato)

Přesto se otázce, kdy za unci zlata nabídnou i 3 000 dolarů, se Smith vyhnul. „Když se zeptáte ekonoma, kdy a za kolik, vždy odpoví pouze na jedno z toho, takže ani ode mne nic jiného nečekejte. Ale myslím, že teď rozhodně není čas se bát zlata.

Stále je tam potenciál zhodnocení. S negativní korelací s geopolitickým rizikem a napětím, které prudce stoupá, čím dál víc lidí začne přidávat do portfolia trochu zlata. Nevím kdy, ale nebude trvat dlouho, než cena překoná 3 000 dolarů.“

Smith neopominul dodat, že tradiční inverzní vztah zlata a amerického dolaru, bude dalším hlavním faktorem, který bude stát za růstem ceny. „Myslím, že pro oslabení dolaru existují dobré důvody.“ Za pět dnů minulého týdne padlo pět cenových rekordů zlata. Z pondělních 2 361,31 se nabídka za unci vyšplhal až na 2 672,52 dolaru v pátek. A v tom dolar nesehrál žádnou významnou roli. Zatím.

PSALI JSME: Už není pochyb. Unce zlata bude za tři tisíce dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato