
Stejně jako tým Citi, tak i generální ředitel investičního fondu GraniteShares Gold Trust Will Rhind, věří, že katalyzátory dalšího masivního nárůstu zlata jsou nejen četné, ale také připravené vynést zlato výš. „Stimuly byly pravděpodobně nejzřejmější poháněči ceny zlata po většinu letošního roku,“ řekl Rhind na webu Zero Hedge.
Na seznam důvodů, proč by zlato mělo pokračovat ve stabilním pohybu vzhůru nejméně dalších 12 až 15 měsíců, přidal oslabující dolar, rostoucí inflační očekávání, trh s dluhopisy v zoufalé situaci a všudypřítomnou volatilitu.
Analytici Citibank kromě chabého dolaru upozorňují i na nízké úrokové sazby historicky podporující vysoké nominální ceny zlata. Důležité je ono slůvko nominální, protože pro českého zájemce o zlato tak svítá naděje, že v jeho měně nebude dopad zdražování zlata tak bolestivý. „Konečná cena zlata v tomto cyklu má jít směrem k 2000 dolarů za unci, než zmírníme cenový výhled do roku 2022,“ cituje ze situační zprávy analytický FXStreet.
Přes několik krátkodobých překážek se zlato i podle banky Standard Chartered v příštích několika měsících vrátí na vrchol 2000 dolarů za unci. Slabší americká měna, záporné reálné sazby, obavy z inflace a očekávání dalších fiskálních stimulů uprostřed přizpůsobivé měnové politiky pravděpodobně udrží běh zlata směrem nahoru,“ napsala bankovní analytička Suki Cooperová.
„Zlatý prostor zůstává ve srovnání s akciemi a obligacemi velmi likvidní,“ dodala. „Trh se zlatem zůstává vysoce likvidní i ve srovnání s akciemi a dluhopisy a zůstal likvidní i při nedávném poklesu ceny, protože obchody se zlatem se posunuly mimo oficiální trhy,“ uvedla.
(rek)