
„Drahé kovy nabízejí úplně odlišný scénář než měny. Zlato dosáhlo dna na hodnotě 1810 dolarů, i když se zdálo, že je připraveno ve zlevňování pokračovat. Pak během hodin zdražilo na 1830 dolarů za unci,“ konstatuje FXStreet. Vzhledem k prodlouženému víkendu v USA (o pondělí) se tak na počátku týdne nedají očekávat výraznější pohyby.
A také proto, že fundament v podobě úrokových sazeb, inflačních rizik, dotačních politik, pandemie, akciových trhů a nejasných vyhlídek, kterými operuje většina odborníků, se nemění.
Lze proto souhlasit s tvrzením šéfa analytiků Commonwealth Bank of Australia Vivekem Dharem, že letos se bude cena zlata pohybovat mezi 1800 a 1900 dolary za unci.
Přijatelné ceny pro Čechy
V Česku se aktuální cena levnějších producentů zlata dostala i s provizí pod 42 tisíc korun za unci, nejkvalitnější zlato od švýcarské firmy PAMP stojí zhruba 46 tisíc korun. PAMP díky svým vysokým standardům ovládá přes polovinu světového trhu investičních slitků a cihel v gramážích do jednoho kilogramu, které si lidé nejčastěji kupují.
„Znalci vědí, že PAMP jsou jediné cihly na našem trhu, které jsou i u vyšších populárních gramáží od čtvrt do celého kila ražené a ne lité. O ražených se ví, že je téměř nemožné je padělat. Odlévané cihly se nejčastěji penetrují wolframem a tyto případy se objevily i u nás, naposledy na Zlínsku v červnu 2015,“ říká šéf akciové společnosti Zlato.cz David Marášek.
„Padělání ražených cihel je velmi technologicky náročné a nevyplatí se. Proto je PAMP vlajkovou lodí švýcarského zlata na celém světě a to je důvod, proč ražený PAMP populárních gramáží do jednoho kila na našem trhu téměř nenaleznete,“ vysvětluje Marášek.
(rek)