
„Inverzní vztah mezi těmito dvěma se nedávno rozpadl. Cena zlata se zvýšila navzdory růstu reálných výnosů amerických dluhopisů, ačkoli to obvykle způsobilo oslabení ceny zlata,“ uvedl na britském finančním serveru Business Insider Dhar. Podle jeho názoru to způsobuje oslabování amerického dolaru, i když neočekává, že to bude trvat dlouho než se vztah mezi výnosy amerických dluhopisů a cenou zlata znovu obnoví.
„Naznačuje to pokles ceny zlata v minulém týdnu, ale teprve čas ukáže, zda v tom silnější americký dolar hraje klíčovou roli,“ s odkazem na 1,3% pokles ceny zlata minulé úterý, který byl od července nejstrmější. Do té doby zlato za leden a únor získalo sedm procent.
Konzervativní vize
Mnozí včetně ekonomického týmu Commonwealth Bank očekávají, že Federální rezervní banka USA v letošním a dalším roce několikrát zvýší úrokové sazby. To pravděpodobně přinese zvýšení reálných výnosů z dluhopisů, což by na cenu zlata mělo negativně zapůsobit. „Pokud bude trh věřit očekávánému zvýšení úrokových sazeb, měli bychom vidět, že reálné dluhopisové výnosy budou i nadále růst, což by mělo na cenu zlata v letošním roce zatlačit,“ říká Dhar.
Za největší riziko této prognózy považuje analytik pohyby amerického dolaru. Proto má i druhou úvahu, a to že vzroste averze investorů k riziku. To by podpořilo tendenci zaplouvat do bezpečných zlatých útočišť. Osobně se však domnívá, že jakýkoli nárůst volatility pravděpodobně podpoří spíš americký dolar a dluhopisy než zlato. V ekonomice je však jisté jen to, že jistého není nic.
Poměrně konzervativní úvaha australské Commonwealth Bank spoléhá na to, že všechny ekonomické procesy budou fungovat dál podle zajetých pravidel. Ale celý minulý rok se zlato poučkami neřídilo a jeho cena při obvyklých výkyvech nacházela dno, k němuž se propadá, stále výš a výš. A to navzdory bankéřům, hlavně těm centrálním, kteří zlato nemají rádi. Zlatem podložená měna by jim totiž neumožnila kvantitativní uvolňování ani měnové intervence po vzoru ČNB.
(rek)