
„Všechny údaje o inflaci pozitivně ovlivňují cenu zlata a momentum bude pravděpodobně pokračovat i nadále,“ řekl agentuře Jeffrey Sica, zakladatel společnosti Circle Squared Alternative Investments.
„Procházíme oživením ekonomiky spolu s velmi nízkým prostředím úrokových sazeb, což vytváří inflační tlaky. Pokles ceny zlata je příležitostí k nákupu,“ domnívá se David Meger, obchodní ředitel společnosti High Ridge Futures.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vyskočily minulý měsíc nejvýše za posledních téměř 12 let, což zesílilo obavy z rostoucí inflace a možného zvyšování úrokových sazeb. Americká centrální banka, Fed, se však zavázala udržovat nízké sazby, dokud ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti a inflace nedosáhne dvou procent.
„Centrální banky – které více než obvykle věnují pozornost dosažení téměř plné zaměstnanosti – tvrdí, že očekávají mírný a přechodný nárůst inflace. Ve střednědobém horizontu může hospodářský pokles a deflační síly nových technologií vrátit inflaci na nízkou úroveň,“ domnívá se komentátor společnosti Fidelity International Graham Smith.
Zdá se však, že trhy o tom nejsou přesvědčeny. Akciové trhy se v průběhu tohoto týdne opět staly volatilními, protože investoři zvažovali výhody zotavující se globální ekonomiky proti možnosti, že rostoucí inflace bude znamenat vyšší úrokové sazby – a to spíše dříve, než později.
„Spotřebitelé si již všimli, že po delší době „smršťování“, kdy došlo k zmenšení velikosti mnoha produktů (ale jejich cena zůstala stejná – pozn. red.), už ceny v supermarketech už rostou,“ tvrdí Smith.
Odborníci navíc poukazují i na další významný inflační signál. Výnosy amerických státních dluhopisů se totiž od začátku letošního roku vyšplhaly nahoru a prohloubila se tak propast mezi nimi a mezi státními dluhopisy chráněnými proti inflaci (TIP).
Výnos desetiletých státních dluhopisů je nyní přibližně o 2,5 procenta vyšší, než výnos „chráněných“ státních dluhopisů. Na konci roku 2020 byl rozdíl pod dvěma procenty.
(luk)