
Zprávy o poklesu maloobchodního zájmu o zlato v Číně o zhruba šest procent byly vyváženy vyššími nákupy v Indii, která snížila dovozní cla na zlato a stříbro z 15 procent na šest procent. Letošní odhady podle Times of India hovoří o importu 750 tun zlata.
Mezitím fondy obchodované na burze využily poklesu ceny a přidaly do svých držeb během jednoho obchodního dne 125 101 troyských uncí (3,9 tuny) zlata.
„Burzovní fondy kryté zlatem a stříbrem zaznamenaly tento měsíc významný příliv investic,“ potvrdila agentura Bloomberg. „Pokud se tento trend udrží, mohlo by to znamenat obrat po dlouhém období poklesů a podpořit cenu vzácného kovu.“
„Dlouhé zlaté pozice nyní nabízejí největší zajišťovací hodnotu napříč komoditami,“ cituje analytiky Goldman Sachs jihoafrický Moneyweb.
PSALI JSME: Na Wall Street hasili požár zlatem
A The Jerusalem Post ve své analýze upozorňuje na totéž, o čem píše Bloomberg: „Snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) může konečně přivést západní investory na trh zlata.“ Komentář, který určitě stojí za to mít na paměti. Identifikuje, co bude jedním z hlavních katalyzátorů budoucího růstu ceny zlata.
Banka proto zachovává svůj cenový cíl 2 700 dolarů za unci pro rok 2025 a dodává, že žlutý kov nabízí „významnou hodnotu zajištění“ proti otřesům, jako jsou eskalující války, obchodní cla a obavy z amerického státního dluhu.
„Zlato je podle nejnovějšího průzkumu Bloomberg Markets Live Pulse nejlepším zajištěním v případě, že Donald Trump znovu ovládne Bílý dům.
Zastánci zlata jako útočiště by v případě Trumpova znovuzvolení převyšovali počet těch, kteří by si vybrali jako pojistku americký dolar, a to v poměru dva ku jedné mezi 480 respondenty,“ připojuje se ve svém komentáři i Frank Holmes, správce portfolia US Global Investors v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.
PSALI JSME: Silné zlato uprostřed panického výprodeje akcií
(rek)