
Ani vzestup nadějí na vítězství Donalda Trumpa po katastrofální debatě Joe Bidena zlatým trhem nepohnul. Pro českého klienta tak veškeré změny ceny zlata vyplývají jen z poklesu nebo posílení české měny.
Nic však netrvá věčně. Odolnost ceny zlata vůči vnějším vlivům zřejmě pramení z nejednoznačnosti ohledně nadcházejících rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Navzdory klíčovým údajům o inflaci v USA, které naznačují možné snížení úroků v září a v prosinci, nedávné komentáře členů Federálního výboru pro volný trh, který o sazbách hlasuje, naznačují opatrnější přístup.
Trh si vymýšlí spoustu důvodů od válečných napětí po nepředvídatelné výsledky francouzských parlamentních voleb až po dedolarizaci, aby odůvodnil svá budoucí očekávání, ale upřímně řečeno, co vlastně čeká?
PSALI JSME: Vietnamské banky zájemcům o předražené zlato denně hlasí: Vyprodáno
„Složitá souhra očekávání úrokových sazeb, geopolitického vývoje a ekonomických ukazatelů bude dál určovat tempo ceny zlata v nadcházejících dnech,“ píše makléřský FXEmpire, který tak vystihuje podstatu věci a proto poskytuje jen krátkodobou předpověď.
A ta je stručná: „Krátkodobé ceny zlata mohou zaznamenat volatilitu uprostřed smíšených signálů…“ A možná je to právě zmiňovaná nejistota, která dává zlatu sílu. Potvrzuje to i South China Morning Post:
„Znepokojení spotřebitele ve Vietnamu a Thajsku spěchají nakupovat zlato, což je podle analytiků znamení narůstajícího znepokojení Asie kvůli devalvaci měn vůči dolaru, inflaci a geopolitické nejistotě.“
PSALI JSME: Jsou thajské nákupy zlata přípravou na digitální měnu?
(rek)