
„Duší peněz je důvěra,“ říká generální ředitel Banky pro mezinárodní platby Agustin Carstens. V Rusku je dnes důvěra vzácná. A tak začal zlatý mejdan, když ministerstvo financí loni v březnu zrušilo 20% DPH na zlato a daň z příjmu za prodej zlata.
Podle ruského deníku Vedomosti prodalo v roce 2022 pět systémových bank 57 tun zlata lidem hledajícím dobré investiční možnosti. Pokud by to byla pravda, bylo by to asi desetkrát víc zlata, než bylo v předchozím roce, píše web britské společnosti Glint, která nabízí digitální platformu pro spoření a platby ve zlatě. Ve spolupráci s Mastercard i možnost používat zlato jako peníze.
PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato
„Odliv kapitálu z Ruska dosáhl podle tamní centrální banky v prvním čtvrtletí roku 2022 přes 64 miliard dolarů, což je o 266 procent víc než ve stejném čtvrtletí roku 2021. I když náklady na válku jsou pro Rusko mnohem nižší, než pro Ukrajinu, nejsou zanedbatelné a nelze je měřit pouze zničením mezinárodní pověsti. Kvůli válce ruská ekonomika loni propadla asi o šest procent níž, než kdyby se neválčilo,“ uvádí Glint.
Ruské zlaté doly produkují přes 300 tun žlutého kovu ročně, z nichž většina se prodává bankám, které ho pak vyvážejí do tak rozmanitých míst, jako je Kazachstán, Švýcarsko nebo Turecko. Vzhledem k tomu, že Západ uvalil na ruské zlato sankce, našly se nové exportní cestičky ke kupcům, kteří se k nim nepřipojili, zejména do Číny a Indie. „I tam jsou lidé nervózní z konečného výsledku války, kteří chtějí chránit své bohatství,“ uzavírá Glint.
PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?
(rek)